Doom III
Viktor 2005.12.13. 20:52
Mieltt belevgnnk a kzepbe, kicsit nzznk krl a korbbi FPS-ek kztt, amelyek elindtottak egy olyan, addig ismeretlen stlust, irnyzatot, ami azta szerintem jval tbb rajongt ragadott, mint brmely ms tpus jtk. Emlkezznk vissza a j reg Wolfenstein -re! Korabeli, romantikusan pocsk grafika, hang, az emberek rondk... s mg folytathatnm ezt a magval ragad listt! De valamirt mgis szerettk, nem? Szerettk, mert j volt, s valami klnleges lmnyt adott! Azrt akrhogy is, ott volt a 3D -s feeling, ami komoly elrelpst jelentett a Mario fle mszkls jtkokhoz kpest. (mellesleg valahogy manapsg a Mario megint egyre npszerbb: olyan kegyetlen pocsk, hogy muszly vele jtszani).
Szval hiba tnt mr le a Wolfenstein csillaga, az FPS -ek beraboltk magukat a szvnkbe. Vrtuk a folytatst, ami meg is jtt, s ez mr a DOOM szemlyben. Eme j jtk szerintem meghozta a hozz fztt remnyeket. (ha valakinek nem, az szljon, megbeszljk) A Doom azrt semmikppen sem tekinthet Wolfenstein folytatsnak, csak a Wolfi -val elindtott irnyzatot folytatta. A Doom mr egszen ms volt, hiszen nem a rgi "jittegyellensgljk mrle" cm nemrzst keltette, hanem ez mr stt volt, flelmetes s h ... s hiszik, vagy nem, egy korszak kezddtt el ezzel a "flelmetes s h" rzssel. (n pldul sokig csodlkoztam azon, hogy amikor azt a tzes izt lvik felm, akkor hogyhogy eltall, amikor n elugrok a monitor ell?)
Az eredeti trtnet, a marsi kutatbzis szrnylepte rsze, ahonnan az ember finak egyedl kell kijuttatnia magt, egy ilyen helyen "cszlinak" mondott fegyverflesggel. Ht errl beszlek: stt, flelmetes s... szval akkor ez egy j fellls volt, amit azta jnhny FPS produklt. Ebben az akkor j jtkban megjelent egy csuda j dolog, a deathmatch, amit megint csak elg sok helyen meg lehet tallni. Szval ebben az iszonyatosan stt vilgban voltak a stt szrnyek, mind kvlrl, mind agyilag. Tipikus szmtgp ellensg, azaz ha meglt minket, hatsosan, flelmetesen s stten kezd kzeledni. Ennyit a sttkedsrl! Volt mg egy j dolog, ami mr volt a Doom els verzijban, mghozz a multiplayer. Na ez aztn a cscs.
Pont nem tudott kifolyni a szemnk az egyes verzinl, amikor megszletett a msodik rsz, mindenki nagy rmre. Viszont ha valaki nem szlt volna, hogy ez a folytats, szre sem vettem volna. (na j, ez azrt tlzs) Kvl-bell apr vltoztatsok, de a lnyeg maradt, a tbb jtkos rsz viszont kezdett javulni. Trtnet: Mars helyett Fld, kutatbzis helyett pokol, szrnyek helyett szrnyek (plusz nhny j arc kztk). Kedvencemrl, a grafikrl mindeddig nem rtam Doom vonatkozsban, mert nincs mit: azt hiszem ez az egyetlen tnyez, amirl eddig nem nagyon lehetett semmi jt rni, plne ma, gy utlag. De elrkeztnk az est fnypontjhoz, a Doom harmadik epizdjhoz, ami (ki hinn) mai tesztnk trgya.
Azt hittem ez lesz a pokol a Jupiteren, vagy a kutatbzis a Pltn, de nem, mgsem. Elvehetjk kedvenckmet, azaz a grafika nagyot lpett elre. Carmack megint teljestett, s nem is akrhogyan. Carmack, azt hiszem pr szt mondani kne arrl, ki is az a John Carmack, mghozz azoknak a kedves nzknek, akik most kapcsoldnak csak be adsunkba. John Carmack felels mindenrt, amit grafikaknt lttunk a Doomban. A bemutatn kapott zelt elegend volt ahhoz, hogy az ember fejben szmolja a msodperceket, s megtegyen mindent, hogy az j csoda mihamarabb a gpre kerljn. Hirtelen csnd, j ideig senki nem tud semmit az j Doomrl.
Eltelik mg egy kis id, s megint lehet ltni egy zeltt egy kis video szemlyben, amivel mr mindeki tudta, hogy kint lesz a Doom 3. De itt az ideje, hogy rtrjnk a jtkra magra, nzzk, mibl is ll ez az j megnyilvnuls. A jtkban lv alakok rendenkvl valsghek, amihez legalbb olyan valsgh fizika tartozik, s a fny-rnyk hatsok egy j grafikai motornak ksznheten nem arkrmilyen szinten tnnek valsgosnak. Itt az ember tnyleg legszvesebben ugrlna a monitor ell egy-egy tmadst kveten, de nem reklmozom tovbb a hlyesgemet. Szval ez a grafika egy gynevezett bump-mappingnek ksznhet (nem tudom mit jelent, de jl hangzik).
Egy grafika lethsgt szinte mindig a trsek, srlsek nvelik leginkbb, szerintem minden jtkban. gy van ez itt is, hiszen azok a kilg belek valban bizonytottak. A grafiknak van mg egy hz gazata, a mozgs. Ebben a jtkban ezrt Fred Nillson volt a felels, s tnyleg: klnsen kidolgozottak az aprsgok, a dobozok is magval ragadan mozdulnak odbb, ha az ember fia bele tall lni egyet, de ugyanez vonatkozik brmely rszre, amint az ember lvldzni kezd. Egyszeren j. Viszont ennek csodnak ra is van, ugyanis egy 4 megs S3 -mal nem nyjt valami nagy lvezetet az elindulst visszautast zenet a prbeszdpanelen.
Ami minimlis hardverignynek lesz eladva, az jl hangzik, de senkinek sem ajnlom azon futtatni, ugyanis egy diavett valsagos mozinak tnhet ahhoz kpest, amit ilyen esetben tapasztalhatunk. Ht igen, ez a jtkrlet ra, ha jtszani akarsz, vegyl szzezerrt videokrtyt. Na errl ennyit, nem akarom mindenkinek a kedvt elvenni az lettl, de mg a Doomtl sem. Ennyi elg egy j idre a grafikbl, de vgre kilhettem magam. Rtrhetnk a hangokra, ami semmivel sem nyjt kevesebbet, mint a grafika. A hangrendszer Dolby Digital 5.1 -et tmogat, aminek Graeme Devine az oka.
Ezzel a hangrendszerrel a Doom -ols kzben rzett flelem mg hatsosabb, mg ijesztbb. Ezen bekezds elejn megejtett ponommal nem elssorban a trtnetet szndkoztam gnyolni, de akaratom ellenre beletrafltam, ugyanis a Doom 3 -ban lv trtnet, nem is a msodik, hanem az els rsz folytatsa, azaz a marsi kolnia a kutatbzissal stb., azonban bvl is a jtkmenet, hiszen extra prbeszdekkel s jvbelt kis mozikkal fogunk majd tallkozni. Mostmr az ellensg arca sem titok, hiszen a grafika aprlkossga odig fajult, hogy a szereplk arca nem valami fapofa nhny kppontknt, hanem igazi, leth grimaszokat fogunk rajtuk ltni.
Fl, hogy a gpigny Pentium 6 -os 12.6 Ghz -re emelkedst azal fogjk megakadlyozni, hogy a plykon minl jobban leszktik az egyszerre lthat teret, ami nem felttlenl elny. Van egy rossz hrem, mgpedig az, hogy az eddigiek ellenre ennyit tudtam sszeszedni errl a jtkrl, st az sszefoglals is elmarad, ugyanis ez a jtk tlontl jdonsg, stn st, ha minden jl megy egy v mlva fog megjelenni, ergo egy olyan jtkrol, amirl nem tudunk semmit s mg nincs, nem lehet kritikt s lerst sem gyrtani. Sajnos a bemutatkbl nem derl ki, hogy olyan jl is jtszhat lesz-e, mint amilyen jl nz ki, de remnykednk benne.
Lezrsnak dcsrjk mg egy kicsit a Doom -okat: igen, a Doom tnyleg j!
|