Kiad: 2k Games Fejleszt: FiraxisHonlapRendszerkvetelmnyek: Minimum: Intel Pentium IV 1,2 GHz, 256(Win2k)/512(XP) MB RAM, 1,7 Gbyte szabad hely, DirectX 9-et tmogat 64 Mbyteos videokrtya Ajnlott: 2 GHz-es Intel Pentium IV vagy AMD Athlon XP 2200+, 1024 MB RAM, 128 Mbyteos videkrtya Hasonl jtkok: Civilization I-III, Alpha Centauri Kategria: stratgia Csak mg egy kr... Csak mg egy kr... Ezek a mondatok mr 15 vvel ezeltt is ugyangy elhangzottak, amikor az els Civilization folyatta ki a szemnket hossz jszakk alatt. A negyedik rszben termszetesen ugyangy a semmibl indulunk s hasonl vgclokat kell elrnnk, mint korbban. A lnyeg vltozatlan, trtnelmi korokon t hdtsuk meg a vilgot s prbljunk nha aludni s lni is kzben egy keveset. Nem vletlen a jtk TV reklmjban szerepl terpis csoport. Vigyzat, veszlyes! Telepts utn sebesen dobogott a szvem s vrtam mr a ment, a hangulatot, tudtam, hogy ennek a rsznek tnie kell. Mr a men zene is magval visz egy cseppet, de mikor a bolyg generlskor felhangzott a rgi j Civ I intr dallama, akkor mr teljesen oda voltam rte. Pedig a lnyeg utna jn, br ne szaladjunk ennyire elre. Gondolkodtam, hogy mit rjak bele a cikkbe, az j npeket, az j grafikai megoldsokat, egysgeket, pleteket, csodkat vagy ppen az j gazdasgi hatsokat? Nyilvn nincs annyi hely mg egy digitlis jsgban sem, hogy ezek mind belefrjenek rszletesen, hiszen komplexitst tekintve nem rugaszkodott el ugyan a jtk az elz rszhez kpest, viszont szmos j funkcival bvlve s a rgiek csiszolsval most tkleteset alkotott Sid btynk.

A jtk igazbl mr a vilg teremtsekor elkezddik. Jl megszokott mdon kivlaszthatjuk a bolygnk mrett, klmjt, a tengerszintet, illetve tudjuk szablyozni a kontinensek s cenok arnyt s felosztst is. Ennek ellenre biztos, hogy a legtbb ember kedvence a Fld trkp lesz, amihez viszont nem rt beszereznnk mg egy kis RAM-ot, ugyanis ezek risi trkpek lesznek. A civilizci kivlasztsa sem lett nehezebb feladat a korbbi rszekhez kpest. Minden npnek van kt tulajdonsga, ami meghatroz lehet az egsz jtkra nzve. Ilyenek a kreatv, agresszv, spiritulis, iparosodott...stb. Ezen kvl minden npnek van egy sajt specilis egysge, ami valamikor megjelenik majd. A grgk nyilvn az korban hdtanak majd a falanx egysggel, a francik pedig musktsokat kpezhetnek, ha megvan a puskapor. A dntst meg lehet hozni npekkel kapcsolatos rzelmeink alapjn is, de ha valaki praktikusabban gondolkodik, akkor a kvnt jtkstlusnak megfelel npre rdemes voksolni, ami nlam a francia, vagy az indiai. Nagy jts, hogy adott npen bell bizonyos esetekben kt vezet kzl is vlaszthatunk, br ez inkbb csak varici egy tmra. Az indts gomb megnyomsa utn pontosan az trtnik, mint korbban. Kapunk egy telepest, illetve egy felfedezsre alkalmas harcost, aztn nosza, kezddhet a trtnelem! Az els feltn dolog az elz rszhez kpest, hogy hiba lett szebb a grafika - ahogy a trailer mondja, "stunning graphics" -, mgis sok rsz, fknt a konzol ablakok nmileg sivrabb hatst keltenek. rdemes megnzni 2001-es cikknk kpeit sszehasonltskpp. A vrosalapts utn nekikezdhetnk az igazi ptkezsnek. Itt kt dologgal fogunk szembeslni. Az els, hogy elvesztettk a vros ltkp opcit, ami szerintem egy nagyon szomor dolog, a leghangulatosabb rsz ez volt mr a '90-ben is. A msik dolog viszont nyilvn ezzel sszefggsben, hogy a trkpen a vros nem csupn egy fix ikonszer dolog, hanem krrl-krre vltozik, ahogyan fejlesztjk, illetve az llapotoknak, kornak s kultrnak (npnek) megfelelen. Alapesetben a kockn bell jelennek meg az pletek is, de terjeszkedve egy kicsit a vros kzvetlen krnyezetbe tartoz kockkat is felhasznljuk.

A kvetkez sokk akkor rt, mikor rjttem, nincs tbb palota-ptgets sem, ami a msik nagy kedvencem volt, radsul semmi sincs igazbl helyette. Pedig minden zlsficamt vagy mvsziessgt kilni vgy stratga ebben lelte nagy rmt eddig. J is volt mondjuk egy dzsmiszer alapra rhzni egy kifejezetten nyugat-eurpai tornyot/kupolt. Sebaj, ezt is feldolgoztam valahogy s ettl mg nem lett kevsb addiktv, csak ppen csalds volt kicsit.
A jtk rendszerben termszetesen nem ezek a legkomolyabb vltozsok. Ahogyan a kultra, mint fogalom bevezetsre kerlt az elz rszben, gy emeltk most magasabb szintre az llamigazgats szisztmit. Tbb nem kell megelgednnk azzal, hogy llamformt vltunk, ami mr eleve mdosult, hiszen a despotizmuson kvl az rklt jogok (kb. monarchia), a kpviseleti rendszer, a rendr llam s az ltalnos vlasztjog ll rendelkezsnkre. Ezentl szablyozhatjuk a jogi rendszereinket (barbarizmus, vazallus, brokrcia, nemzeti, vlemnyszabadsg), a munkajogi rendszereinket (trzsi, rabszolgasg, jobbgysg, kaszt rendszer s emancipci), a gazdasgot (decentralizci, kereskedelmi, szabad piac, llamost s a krnyezetvdelemre pt).
Az utols kategria pedig a valls, ami lehet pognysg, szervezett egyhz, istenkirlysg (a jtk is az egybknt :) ), pacifizmus s vallsszabadsg. Persze a vallsokkal itt mg nem vgeztnk, mivel igen komoly szerepet kapott a politikban s a gazdasgban. A jtk elejn attl fggen, hogy milyen dolgokat fedeznk fel, klnbz vallsok jelenhetnek meg. Az elsk kztt termszetesen a zsid, az iszlm s a buddhizmus ll, ksbb pedig jhet a konfucionizmus, a tao s a keresztnysg is. rdekes mdon a jtkban szmomra gy tnt, hogy nem ri meg, illetve nem is olyan knny keresztny vilgot ltrehozni. Ebbl is ltszik, hogy (Sid szerint) Eurpa erszakkal hzta r a kultrjt a vilgra, de ez nem is ide tartozik igazn.
Szmomra a jtkban a buddhizmus s a konfucionizmus volt a kt nyer valls. Termszetesen nem baj, ha orszgunkban tbb valls is megveti a lbt, st minden vrosba igyekezznk eljuttatni minl tbbet. Ezt megtehetjk gy, ha templomokat ptnk egy olyan vrosban, ahol mr l a valls s onnan misszionriusokat kldnk szerte szjjel. Minden vallsnak ltrejn egy szent vrosa valahol, ahol klnbz csodkat is felpthetnk, ezutn szerte a vilgbl vndorolhatnak majd ide a jnpek. Vicces volt, hogy az egyik vrosom valamilyen szerencss okbl kifolylag szent vrosa lett a zsid s a buddhista vallsnak is. Ez ilyen Jeruzslem hangulat lehetett, br nekem sikerlt megoldani 2000 v hbor nlkl. A vallsok s a templomok a kulturlis tbblet mellett bnuszt adhatnak az emberek boldogsghoz s akr az ptkezsek gyorsasghoz vagy egyb statokhoz.

Minden vrosunkban szembeslni fogunk azzal, hogy minl nagyobb, annl tbben parznak azon, hogy zsfolt s annl kevsb egszsgesek a krlmnyek. Ehhez rdemes lesz mindenfle pletet felhzni, ami ezt ellenslyozza. Segtsgnkre lehetnek az elz rszbl ismert specilis nyersanyagok is ebben. Ezek kzl a luxuscikkek (tmjn, arany, ezst...stb) boldogsgot adnak meg aranyat, a specifikus termnyek (kukorica, rizs, gabona...stb) egszsgesebb teszik a vrost, mg a tbbi nyersanyagra (l, vas, szn, urn...stb)szksgnk lehet egysgekhez vagy fejlesztsekhez. A Civ III-ban megszokhattuk, hogy ezek a nyersanyagok viszonylag ritksan vannak sztszrva a vilgba s elg idegest is, hogy hiba ptek mr bombzkat, mg nincs szn, ebbl kifolylag pedig nem tudok vasutat sem pteni, csak ha lelek egyet - urn, olaj persze volt raksra.
A kultra nem vltozott sokat, br nem tudom mirt, nem sikerlt tcsbtani vrosokat, mint az elz rszben. Az egyik jtkban a fvrosom, ami radsul kzel is volt a hatrhoz mr 30.000 felett jrt kultrapontokban, a hatrmenti szomszdos vrosban mr a lakosok 40%-a vallotta magt indinnak, a tbbiek nyilvn francik lehettek s mgsem. Viszont cserbe ugrott mr nekem egy msik jtkban a szomszd, mert nem jtt be neki, hogy ennyire fnyes a civilizcim s elnyomom t, meg amgy sem adtam neki oda az sszes technolgit amit ismertem. Az ilyen szituk elkerlse vgett tovbbra is rdemes j kapcsolatot tartani a szomszdokkal. Ami segt: megnyitott hatrok, kereskedelem egyms kzt, ajndkok s az ha nem bizniszelnk az ellensgvel, illetve azonos a vallsunk.
Persze ezek rtkek s ha valahogy pozitv egyenleget tudunk csinlni, akkor semmi baj nem lesz. Eltnt viszont a sneak attack lehetsge, hadat kell zenni elszr s csak utna kezddhet a harc. Ugyanis csak akkor lphetnk be ellensges terletre, ha nyitott hatregyezmnynk van, akkor viszont a msik vrosban is llomsozhatunk. Mondjuk tnt el gy 3 lopakod bombzm, br lehet megtmadtk azt a vrost, ahol pihentek. Ha viszont tzsznetet ktnk 10 krre, akkor ha megfeszlnk sem tudjuk megszegni, ami nagyon nem tetszik, mert nem lehet az ember olyan aljas, mint amilyenek a nagyok voltak rgen.

rdekes aprsg mg, hogy amg munkst vagy telepest kpeznk, addig nem nvekszik a vros. Ez a jtk elejn lehet zavar, mert nyilvn erre a kettre lenne leghamarabb szksgnk, de egyes lakossg vrosbl, amg ezek kijnnek, addig eltelik 2000 v. Szval a rgi taktikkat sutba kell kicsit dobni. Inkbb menjen fel 4-5 szintig a vros s addig csinljunk valami mst, aztn utna nem 25 kr lesz egy telepes, hanem 5. s itt abbahagynm az ismertetst, ugyanis valban ezerfle kis vltozs jtt be, ezerfle j taktika lehet, de egyrszt aki fgg, az szp lassan gyis rjn, kifrumozza s ez gy a j, msrszt tnyleg tl komplex.
Grafika:  Ugyan tnyleg szp, minden lekerektett, minden olyan baba, de mgis vesztett a kreativitsbl. Valamirt az az rzsem, hogy tl funkcionlisnak szerettk volna. Felldoztk a szpsget a knnyen rthetsg oltrn. Nagyon szpek s hangulatosak ugyan a csodk animcii, nincs kln vros/jtk/vilg trkp, hanem zoomolni lehet, br ennek annyira nem rlk a hinyz vrosnzet miatt. Az animcik is meggyzek, de a kezelfellet kialaktsa tnyleg nem nyert hangszrt. Lehet, hogy meg kell csak szokni, de az biztos, hogy nem rossz a grafikai megolds s nem is ez a lnyeg. A Civ I-et megnzzk, s elgondolkodom rajta, hogy mirt jtszottam vele 8 hnapot, akkor biztos nem emiatt. Kezelfellet:  Erre vajon mirt adok megint csak ngy csillagot? szintn azrt, mert ugyan sok rt eltltttem a jtkkal, de sosem tudtam kiegyezni magammal az egr s a billentyzet helyes hasznlatval kapcsolatban. gy lenne knyelmes, ha mindent lehetne csinlni okosan osztottan vagy csak az egyikkel, de valamirt llandan oda kellett kapni a billentyzethez s itt nem az j vros elnevezsre gondolok, vagy ha billentykkel mesterkedtem, akkor hamar igny lett az egrre is. Vegyesen meg nem volt j valamirt... knyelmetlen kicsit. Persze meg lehet tanulni az sszes billentyzetkombincit, csak az valahogy nem adja. Ezt bven elg a QuarkXpress s a PhotoShop esetben tudni. Ezen tl viszont teljesen rendben van a fellet. Egyszer, ahogy a grafiknl rtam, fleg a funkcionalitsra helyeztk a hangslyt. Igaz sokszor nem teljesen az trtnik, amit mi akarunk, vagy nem tudjuk, hogy ppen mi trtnik, de ezen van idnk gondolkodni. Jtkmenet:  Azt hiszem elmondhatom, tovbbra is a valaha ltezett leglebilincselbb jtk. Mert mi lehet annl izgalmasabb, mint az egsz emberisg trtnete. Ebben benne van minden egyb (nem sci-fi) jtk. Nem lehet fellmlni azt, hogy az ABC-tl eljutunk az Internetig. Ahogy egy csapat kis telepesbl valahogy 350 milli ember lesz. Ez egyszeren a tkletes jtk. One more turn... one more turn. Biztosan elfogultnak tnk. Az is vagyok, de nem fizettek nekem Sidk, hanem 15 ve elvarzsoltak azzal ami kijtt a kezk all. Zene, hang:  Hihetetlen j a men zene. Br ez viszonylag keveset szmt, de valamirt mindig percekig hallgatom, st egyik este aludtam el erre. Mindenki megtallja az sszes zent s effektet egybknt az /assets/sounds alknyvtron bell. A jtk zenk koronknt vltoznak s mindegyik zene igazi korh nagy klasszikusok mveibl van vlogatva. Ritka az a jtk, ami Beethoven, Brahms, Dvorak, Rimsky Korsakov, Bach mvekkel operl. Zsenilis egybknt. A hangeffektek pedig pont annyira jk, amennyire ambient s egyb szinten annak kell lennie. Itt ez csak dszts, viszont jl sikerlt. Intelligencia, nehzsg:  A Civ III-ban volt elszr zzda AI - itt is az van. Ajnlom mindenkinek, hogy elszr menjen vgig Warlord fokozatban, brmilyen vetern is legyen, mert jra kell tanulni a jtkot. Utna lehet komolyabbra venni a figurt, de nem kell meglepdni, ha hipp-hopp elphol minket valaki. Jrtam gy, hogy jban voltam mindenkivel, viszont n voltam a legfejlettebb. Ennek az ra, hogy kb 1 jsz per vros seregem volt. Ezt szrevette a szomszd s jl lezzott. Viszont ha felvrtezzk magunkat komolyabb sereggel, akkor a haverkods is jobban megy. Deity mdban ha valaki megnyeri Earth plyn, akkor kldje a screenshootokat s meghvom egy esti srzsre (amennyiben elmlt 18) s kirakom a fotjt valahol a szobban. sszegzs:  Ez a jtk maga az sszegzs. Az let, a vilgmindensg, meg minden. Tlzott a rajongsom s elismerem, hogy tele van olyan dolgokkal, amire hzhatja a szjt sok fanatik. A Heroes sorozatnl is sokan szidalmaztk a negyedik rszt, itt is fogjk biztosan, de tny hogy fejldni kell s vltoztatni dolgokat, mert klnben nincs rtelme j rszt kiadni - fleg ebbl a jtkbl. rkat jtszottam, mire elkezdtem azon gondolkodni, hogy mi is hinyzik, mi is lett ms. St azt mondom, hogy nhny dolgot leszmtva nekem nagyon olyan rzsem volt, mint amikor az els rsszel jtszottam volna, br annyira nem emlkszem mr, mert rgen volt. Nah mg egy kr...
| | |