A Da Vinci-kd
Viktor 2006.04.10. 09:12
Megrkezett a botrnyosnak mondott Da Vinci-kd cm film. Br valban rdekes trtnelmi esemnyeket feszeget vallsi krdsek kzepette, mgis mirt lenne egy film botrnyos, amiben egy ms elmleti szlat kvetve prbljk bemutatni a keresztnysg lnyegt, ltt. Mivel ktezer v alatt brmi megtrtnhetett, ezrt senki sem mondhatja 100% bizonyossggal, hogy akkor gy, vagy gy trtnt valami. Igaz, amennyiben a keresztnysggel kapcsolatos trtnelmi esemnyeket vesszk, a bizonyossg szzalkos rtke igencsak megemelkedik, hiszen az egyhznak hla, igen jl s megbzhatan archivlta az elmlt kt vezred trtnseit.

De mi van akkor, ha az egyhz nem mond igazat, illetve a tnyeket gy alaktja, ahogy rdekei megkvnjk. Mikor egy filmet ilyen szinten beharangoznak, ltalban vagy hihetetlen nagy sikerre, vagy hihetetlen nagy buksra szmthat. Hogy ez a film j, vagy rossz kritikt kap, egyrtelmen attl fgg, hogy az adott kritikus milyen formban rintett valls tern. Ezt mindenki rtelmezze gy, ahogy akarja.
Ami viszont tny. Rendezs szempontjbl nem volt klnsebb kivetnival. Br sajnos most sem sikerlt megkzelteni a knyvformt, de sajnos ez igen ritkn sikerl. Teht aki arra szmt, hogy rgebben olvasott knyvverzival azonos szinten lesz, az sajnos csaldni fog. Sajnos itt is szksg volt rvidtsre, s ennek ksznheten a film vge egy kicsi kesze-kusza lesz. Br aki tudja, mir is szl a trtnet, illetve nagyon figyelt, az azrt kpben tud maradni. A film szerencsre magyar szinkronnal kerl a mozikba. Br lehet, hogy ez a szerencse nem igazn szerencse, mivel ez a f negatvuma a filmnek. A prbeszdek, illetve szitucis hozzszlsok nhol roppant gyermetegek voltak. Ettl aztn a film nhol vesztett komolysgbl. De persze, ha ettl eltekintnk, akkor elmondhat, hogy a film jra sikerlt. Alaptlet:
Ttelezzk fel, hogy az egyhz nem szinte minden tren. Tanai, br lehetnek igazak, mgis a hatalom s a pnz uralhatja kreiket is. Igen nehz az egyhz szereprl beszlni, hiszen hv emberek meggyzdse, hogy az egyhz j s tiszta. Ms vallsak nem foglalkoznak ezzel, elfogadjk, hogy msok ebben hisznek. A harmadik kr az, aki taln msknt lthat nhny dolgot. Nem arra gondolok, hogy k nem hisznek semmilyen Istenben s gy vallst butasgnak, az egyhzat flslegesnek tartjk. Termszetesen vannak ilyen emberek is, de velk most flsleges foglalkozni. A harmadik kr, akik a logikra, a tiszta tlthat tnyekre trekednek. Lehetnek k hvk, vagy nem hvk. Ami fontos, hogy esetenknt ezek az emberek keresni kezdik az igazsgot. Ebbl aztn sok elmlet szletett. Mi van, ha Jzus nem is lt? Mi van ha Jzus lt, de ugyanolyan ember volt mint brki ms? Mi van ha Jzusnak vannak utdai? Utbbit prblja tnyek alapjn bebizonytani A Da Vinci-kd. Sokszor lthattunk mr olyat, mikor bizonytott tnyekkel tmasztanak al egy lltst, az emberek hajlamosak elfogadni azt. Br ha ez az llts homlokegyenes ellenttben ll egy mindenki ltal elfogadott tnnyel, akkor nehz az j lltst elfogadtatni az emberekkel. No akkor nzzk:
Robert Langdon egy ismert szimblum s vallskutat. Nhny munkjnak ksznheten igen nagy npszersgre tett szert az elmlt vebken. Most Prizsban tartott elds szakterletnek egy rszrl. A rendezvny vgn egy francia titkosszolglati tiszt szltotta meg s egy klns, bizarr fnykpet mutatott neki, melyen egy frfi fekdt. Ezzel a frfivel kellett volna Langdon-nak tallkoznia. Erre mr sosem kerlhet sor. A halott Jacques Sauniere volt, a Louvre kurtora. Langdon-t felkrik, hogy segtsen a nyomozsban, majd a helysznen tallkozik Sophie Neveu-vel, egy grafolgussal. Kiderl a nrl, hogy valjban nem grafolgus, hanem Sauniere unokja. A nyomozst Fache kapitny vezeti, akirl pedig kiderl, hogy nem ppen a j oldalon ll. (Persze hozzteszem, hogy ebben a filmben nem beszlhetnk jkrl s rosszakrl). Mint az ilyen filmeknl megszokott, tbb szlon kvethetjk az esemnyeket. Az egyik szl termszetesen Langdon-k, akik Indiana Jones szint nyomozsba kezdenek. Egy msik szlon az egyhz kiemelked szemlyei trgyalnak a Grl gyrl. s a harmadik szlon egy "vallsi-katona" prblja elvgezni feladatt. A kapcsolatok nem egyrtelmek s ppen e vgett tekinthet a film ezen rsze titokzatosnak.
Langdon-k szp lassan jutnak elre a feladvnyok sokasgn, melynek ksznhetn egy specilis bank jelszval vdett terminljhoz jutnak. A kdot termszetesen sec-perc alatt megoldjk, s br a rendrsg a nyomukban van, egy banki alkalmazott kimenekti ket. Mint kiderl, sajt rdek vezrelte, de hseink ezt az akadlyt is knnyen letudjk. Vgre megvan a szerkezet, mely magban rejti a tekercset, ami felfedi a Szent Grl titkt. Csakhogy a szerkezet igen furmnyos vdelmi rendszer is egyben. Ha nem egy meghatrozott - ismt - jelszt adunk meg, a tekercs tartalma megsemmisl, mg annak elolvassa eltt, mivel a hibs kd esetn a szerkezet kinyitsakor egy fiola eltrik a tekercs mellett s annak tartalmt feloldja. Apr gondolat! Esetleg mikor kinyitjuk a szerkezetet, lefagyasztjuk, gy az ecet nem marja majd szt az rst. Vagy elkpzelhet hogy az ecetsav nem fagy meg, de ha a szerkezetet egy olyan anyagba tesszk, ami semlegesti a savhatst, emellett nem tesz krt a pergamenen szerepl szveggel, mr nyithat is a szerkezet a jelsz ismerete nlkl. (vagy szimpln sztszedhetnnk az egszet a fiola megronglsa nlkl) Persze, ha ez gy lenne akkor nem lenne akcids a film. s mivel a problma igen nagy, gy egy okos ember kell a megfejtshez. nem ms mint Sir Light Teabing, Langdon rgi jbartja.
Teabing mindent tud Grlt vez dolgokrl. Mondhatni, amit nem tud, az valjban nem is ltezik. Innentl aztn igencsak felgyorsulnak az esemnyek. Mindenkirl kiderl, hogy valjban nem is az, aki, vagy egyszeren csak szerepet jtszik. Taln csak Langdon marad vgig az, aki. Aztn a film vgn igen rdekes fordulatok kvetkeznek be, melytl a nzk egy rsze elszrnyed, egy rsze elmosolyodik, egy rsze meg elgondolkodik. Tny, hogy a filmet ltni kell, br akinek ers meggyzdse, hite van valamilyen irnyba, az nagy valsznsggel negatvan fogja rtkelni az alkotst. Sajt vlemnyem annyi, hogy ha nem lett volna akkora negatv reklmja a filmnek, akkor taln nem is lenne olyan nagy sikere. Ha teljesen szubjektvek akarunk lenni, akkor egy knyes tmval foglalkoz, fantziads, tlagosan vszonra vitt filmrl beszlnk. Tny, hogy az alkotst a tma, s nem a film maga fogja sikeress tenni. Mel Gibson-nak mr sikerlt, taln Ron Howard-nak is sikerl most.
Tovbbi kpek a filmbl:

A Da Vinci-kd Nemzetisg: Amerikai Jellemz : Drma Hossz: 149 perc Kszlt: 2006. Premier: 2006. Mjus Forgalmazza: Intercom
Eredeti cm: The Da Vinci Code Rendez : Ron Howard Szereplk: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Jean Reno Fnykpezte: Salvatore Totino Dszlet: Allan Cameron rta: Dan Brown Producer: John Calley, Brian Grazer
|